Hej!
Först vill vi tränare tacka för att ni alla tar ansvar för självskattningen innan täningarna. Vi träffar inga snuviga eller hostiga barn på träningarna!!
Vi kommer göra lite ändringar i våra gruppindelningar på träningarna. Riktlinjerna från klubben är forfarande att vi ska träna i grupper på max 8 barn och det kommer vi fortsätta följa. Vi har fram till nu i vårt lag haft ett extra tillägg att dela in dom efter vilka skolor de går på. Vi kommer framöver göra olika indelningar på varje träning.
Vi gör denna ändring av 3 anledningar:
- Utan matcher behöver vi göra träningarna varierade och hålla killarna på tårna för behålla fokus på träningarna.
- Vi har till vår stora glädje fått ett antal nya spelare och för att ge dom en chans att komma in i vår undebara sport på ett bra sätt behöver vi få möjlighet att dela in grupperna på andra sätt än geografiskt.
- Med den geografiskt spridda trupp vi har nu kan vi ändå inte undvika att blanda flera skolor i varje grupp.
Om ni har frågor eller funderingar kring träningsupplägget får ni gärna höra av er till oss!
MvH
Tränarna